24th Annual Algoma University Student Awards Tonight

Student Awards(SAULT STE. MARIE, ON – January 18, 2018): Tonight, the Algoma University community will gather to celebrate the academic achievements of its students at the 24th Annual Algoma University Student Awards at The Pavilion at Algoma’s Water Tower Inn from 5:00pm-7:00pm.

“The students we are recognizing tonight are among our best and brightest,” said President and Vice Chancellor, Asima Vezina. “These students have worked hard this past year to achieve academic success, and tonight we celebrate their accomplishments. Tonight is also an opportunity for our donors to see the benefit of their generous contributions to the University and our students.”

The annual student awards ceremony and reception acknowledges the academic accomplishments of Algoma University’s students. It highlights the importance of financial awards and community support and also provides students with the chance to express their gratitude to the donors who make these awards possible.

Algoma University is giving out a total of $511,985 in awards, including entrance and renewable scholarships, as well as entrance and in-course bursaries.

Below is a complete list of the 2017 student award winners:

Entrance Scholarships:

Edward & Frank McGrath Award of Excellence

Logan Frech

Carl K. Sanders Scholarship

Emily Williams

Peggy & Willmont MacDonnell Scholarship

Jadon Fogg

Algoma U Awards of Excellence

Purvis Marine (Platinum) Jordan Winter

Algoma Financial Group & Pino’s Get Fresh Foods (Gold) Cheryn McDonald

The Water Tower Inn (Silver) Kaitlyn Plastino

Algoma U Award of Excellence – Gold

Anna Glasgow

Anik Graves

Alyssa Grondin

Olivia Hiiemaa

Hannah Lindsay

Jenna Solomon

Makenna Wiebe

Algoma U Award of Excellence – Silver

Sarah Babic

Georgina Bell

Andrew Carlson

Cassandra Cushnie

Mya Denneny

Melody Doiron

Victoria Fitzgerald

Eryka Jones

Mercedez Kilby

Bryanna Pearson

Kai Pulkkinen

Brianna Smith

Elisa South

Talyn Tait

Riley Tubaro

Breanna Williams

Madelyn Windle

Algoma U Award of Excellence – Bronze

Joshua Burns

Adam Byrne

Shyan Campbell

Carolyn Devon

Liam Dingle

Emma DiPasquale

Amanda Matthews

Connor McFayden

Danielle Morin

Makayla Panico

Skyler Perron

Breanne Petten

Alexa Rector

Rafael Valentini

Ria Wilson

Chancellor’s Award

Pedro Filipe Sobral Costa

Sachini Fernando

Graceina Samosir

President’s Award

Igbayilola Jobi-fele

Misaki Mori

Iman Sohail

Benedict Uduak – Nelson

Dean’s Award

Muzammil Chatha

John R. Rhodes Scholarship

Sophia Hicks

Corporation of the City of Sault Ste. Marie Admission Scholarship I

Hailey Hayes

Celeste Mathieu

Kelsey Tanner

Corporation of the City of Sault Ste. Marie Admission Scholarship II

Giovanni Console

Alumni Entrance Award – I

Hannah Caicco

Alumni Entrance Award – II

Tracey Nadon-Kindle

Alumni Entrance Award – III

Tanya Lee Parker

Algoma University Pathways Scholarship – I

Cassandra Brousseau

Trevor Childs

Sara Gray

Shalissa Hannaberry

Rebecca Leigh

Renee Milne

Louis Neveau

Tanya Lee Parker

Alexandra Patreau

Martina Pulente

Daniel Turco

Algoma University Pathways Scholarship – II

Stephanie Best

Dallyn Cann

Caceila Doughty Trahan

Michael Heptbourne

Serena Hill

Johannah Misener

Kyle Peeran

Natasha Swift

Algoma University Recognition Award

Shania Boyer Ferrigan

Ashley Johnston

Chrissy Moyer

Dana Tujar

Dr. David Walde Humanitarian Scholarship

Cheryn McDonald

Lions Club of St. Joseph Island Scholarship

Carolyn Devon

Prince Women’s Institute & Prince Township Scholarship

Trista Curran

The Luu Family Scholarship – Celebrating 40 Years in Canada

Matthew Lepage

The Sardar, Rajwant, Paul & Anita Sohi Family Scholarship

Elizabeth Saylor

Danica Gregory-Boyer

TD Environmental Science Scholarship

Emily Williams

Algoma U Entrance Bursaries

Gabriel Barban, P. Eng. Bursary

Rachel Barban

Moyra & Edward O’Pallie Bursary

Tanya Lee Parker

Paul & Bricken Dalseg, Pioneers of Lake-of-the-Woods Student Award

Celeste Mathieu

Rotary Club of Sault Ste. Marie Bursary

Elizabeth Saylor

Rotary Club of Sault Ste. Marie North Bursary

Makayla Panico

The Adnet Bursary

Connor McFayden

The Hnourable Ray & Mary-Kay Stortini Bursary

Michaela Gubesch

The Honourable Ronald A. Irwin Student Leadership Bursary

Talyn Tait

The Luu Family Bursary – Proud to be Canadian

Bryanna Pearson

The Rosemary O’Connor Memorial Bursary

Darryn Lindquist

Algoma U Continuing Scholarships

Edward & Franke McGrath Award of Excellence

Gaetano Coccimiglio

Anusha Kunasingam

Lauren Rogers

Carl J. Sanders Scholarship

Jamie Lucio

Elliot Nicholson

Peggy & Willmont MacDonnell Scholarship

Melissa Reed

Algoma U Award of Excellence – Gold

Courtney Celetti

Caleb Charlebois

Hannah Egerland

Ryan Fetterly

Alexander Guido

Samantha Heggart

Sean Mertes

Winter Pearson

Celena Serrao

Anna Smith

Rebecca Wylie

Algoma U Award of Excellence – Silver

Matthew Battisti

Danielle Bernardo

Patrick Blanch

Hailey Boisvert-Buckley

Mitchel Burch

Ryea Caughill

Cori Charlebois

Nikolas Cheeseman

Maria Chilelli

Maria Coccimiglio

Alicia Cook

Elizabeth Coyle

Emily Faubert

Joey Hodges

Jared Kelly

Sydney Kent

Keiko Larocque

Lacey Liguori

Lucas Luciani

Michael Maione

Avery Beall

Nicole Misasi

Christina Palumbo

David Peredun

Tomas Pochtaruk

Holly Reynolds

Justin Rhude

Emma Roberts-Splane

Christopher Rosso

Alexander Schuran

Julia Simon

Aniesa Tario

Angela Zanatta

Algoma U Award of Excellence – Bronze

Kelly Balfour

Moira Boucher

Mitchell Bussineau

Sara Couturier

Amanda Dubois

Courtney Dukes

Candace Huard

Jenna Hulkkonen

Andrew Johnstone

Alannah Jorgensen

Jessika Klein

Kate Lapish

Taylor Madonna

Brittany Paquette

Angela Pine-Costello

Rhiannon Polischuk

Briana Rains

Kristina Sagrak

Kira-Anne Schieck

Ciara Spina

Jaret Stefanizzi

Alexis Trigiani-Kirkwood

Jordan Trudeau

Michael Webster

John R. Rhodes Scholarship

Erin Riley

Sarah Van Boerdonk

Corporation of the City of Sault Ste. Marie Admission Scholarship I

Justin Bell

Angelika Luczinski

Algoma University Achievement Awards

Kylie Gallant

Kerrie Graham

Sarah Gregorchuk

Riley Gridzak

Michaela Gubesch

Reng Gum

Christina Heliotis

Eva-Louise Hyderman

Kelsey Kachur

Brian Kmnet

Mikaela McBurney

William McPhee

Quinn Meawasige

Devon Montgomery

Kailyn Morrar

Kendriah Pearse

Aksel Pollari

Alanna Rocchetta

Karrie-Ann Rutledge-Oliver

Robert Sartini

Meghan Thompson

Shannon Turner

Julie Veilleux-See

Brianna Wilson

Algoma University Pathways Scholarship I

Jessica Beach

Caitlin Burry

Natalie Filice

Kylie Gallant

Cheryl-Lynn Link

Katelyn McLellan

Alanna Rocchetta

Algoma University Pathways Scholarship II

Kelsey Ochman

Aboriginal Veterna’s Award, in memory of J. Edward Boissoneau

Quinn Meawasige

Business & Professional Women Scholarship

Anusha Kunasingam

Dr. Edwin Giesbrecht Mathematics Award

Alyssa Dovigi

John Hayes Jenkinson, B.E.M. Memorial Scholarship in English

Hailey Boisvert-Buckley

Judge John Hays McDonald & Mrs. Vera McDonald Memorial Scholarship

Samatha Heggart

John Deakin Buckley Walton Scholarship

Winter Pearson

Kenneth & Colleen Moodie Scholarship

Chantal Mann

OSST – District 35 Algoma U Support Staff International Scholarship

Graceina Samosir

Scotiabank International Merit Scholarship

Laryssa Canduro

Shingwauk Anishinaabe Students’ Association Scholarship

Taryn Bobiwash

Quinn Meawasige

Soo Mill & Lumber Company Scholarship

Melissa Reed

The Bud & Anne Wildman Scholarship

Emily Faubert

The Kressin Engineering Scholarship for Math & Science

Emily Faubert

The R.N. Tagore Scholarship

Taylor Felix

The Very Reverend Meletios Christoforou Scholarship

Ryan Fetterly

Algoma U Continuing Bursaries

Alexander M. Ross Bursary Award

Nicole Curry

Cole Nolan

Alzheimer Society of Sault Ste. Marie & Algoma District Bursary

Constance Pangowish

Askin Family Bursary

Emilie Aloe

Viviane Cottle

Chardon Kozak

Hannah Murphy

Kristina Richer

Islay Smedley

Douglas Spurway

Brookfield Power First Nation Environmental Science Student Award

Riley Gridzak

Dr. Jong You CESD Student Award

Johnathan Lalonde

Dr. Robert V. D’Amato Student Award

Brenna Tomas

Edward & Frank McGrath Bursary Award

Matthew Battisti

Gabriella Bauer

Hannah Brazeau

Tristan Clarke

Amanda Dubois

Courtney Dukes

Rhiannon Polischuk

Katelynn Porcheron

Jessie-Rae Rice

Emma Roberts-Splane

Kira-Anne Schieck

Alexander Schuran

Marisa Stopes

Elsie Anne Savoie Fine Arts Award

Christina Heliotis

Shannon Turner

Essar Steel Algoma Inc. Student Award

Noah Sartoretto

Dylan Turgeon

Evan D. Young Memorial Student Award

Brian Kment

Gerald E. Nori QC Student Award

Broderick Collison

Taylor Felix

Chardon Kozak

Ayesha Ramput

Paige Trecroce

Gloria Jean Grossett Student Award

Lauren Febbraro

Great West Life Student Assistance Bursary

Heidi Brauner

Christina Coutu

Julia Grzincic

Jarret Miller

Kyrollos Sidhom

Great West Life Assistance Bursary for Indigenous Students

Jonathan Cada-Doiron

Paige Eklund

Riley Gridzak

Quinn Meawasige

Constance Pangowish

Johanna Bischoping Bursary

Joseph Babcock

Cassandra Boivin

Katherine Guzzo-Foliaro

Tracy Mentis

Tegan Rogers

Christian Swan

John Rowswell, M.ENG., P.ENG., P.E. Bursary Award

Kendriah Pearse

Judge M. G. Gould Student Award

Jonathan Cada-Doiron

Katherine Jean Dunster Student Award

Jennifer Coleman

Kiwanis Club of Lakeshore

Constance Pangowish

Kiwanis Club of Sault Ste. Marie Bursary

Olivia Harrison

Anna Smith

Living Learning Student Assistance Award

Brandon Dwyer

Métis Nation of Ontario

Emily Faubert

Nicholas Folz

Jacqueline Kennedy

Alan Poelman

Karrie-Ann Rutledge-Oliver

Kristal Strawbridge

OSSTF District 35 – Algoma U Support Staff Bursary

Kelly Balfour

Maria Fox

Retired Teachers of Ontario – District 3 Algoma

Brittany Paquette

Rotary Club of Sault Ste. Marie (Continuing)

Johanna Shayer

Sardar & Rajwant Sohi Rotary Bursary

Caleb Charlebois

Sault Recreation Hockey Association Fun through Recreation Award

Brian Kment

Zack Robert

Sault Ste. Marie Professional Fire Fighters, Local 529 Social Work Bursary

Constance Pangowish

Sault Ste. Marie Professional Fire Fighters, Local 529 Bachelor of Business Administration Bursary

Brandon Dwyer

Sault Ste. Marie Zonta Foundation Student Award

Taryn Bobiwash

Scotiabank First Nations Students’ Bursary

Taryn Bobiwash

Shingwauk Anishinaabe Students’ Association Bursary

Taryn Bobiwash

Christian Swan

Shingwauk Anishinaabe Students’ Association Student Award

Jonathan Cada-Doiron

Steelworkers 2251 Student Award, Established by John Kallio

Jacqueline Tett

Students Helping Students Bursary

Kylee Adam

Christina Bailey

Jennifer Coleman

Nicole Curry

Maria DeFazio

Cole Nolan

Ayesha Ramput

Joseph Tassone

Jacqueline Tett

Paige Trecroce

Emily Vaillancourt

Supporting Science & Technology Bursary

Paige Eklund

Lauren Febbraro

Riley Gridzak

The Hannah Lois Morris Bursary

Jessie MacMaster

The Luu Family WUSC Student Assistance Award

Bassel Alkosani

The Henry Lang, Q.C. & Mrs. Helen Lang Law & Justice Bursary

Brook Lessard

The Elvi & Lloyd Leitch Continuing Bursary

Keiko Larocque

Tulloch Engineering Student Award

Lucas Calderhead

USW Local 2251 Scholarship, in Recognition of Doug Othius, Marie Kelly, & Jeff McLeod

Sara Gregorchuk

Julia Simon

USW Local Union 9548

Taylor Felix

Riley Gridzak

Jacob Mitchell

Brianne Smith

Algoma U Athletics Awards

The Cross-Country Student-Athlete Award

Marissa Ditoro

Lucas Luciani

Dr. Lou & Mae Lukenda Charitable Foundation Award

Marlee Ball

Aksel Pollari